Virksomheden har ca. 110 medarbejdere, som producerer transportanlæg til industrivirksomheder.
Virksomheden havde vækst, og oplevede i begyndelsen af 2019 en række flaskehalsproblemer i produktionen. Ikke færdig producerede transportanlæg hobede sig op på fabriksgulvet.
De ufærdige transportanlæg betød leveranceforsinkelser og tidsspilde.
Hverken den administrerende direktør eller produktionschefen havde ét forslag til årsagen til flaskehalsproblemerne, årsagerne var mange – mente de.
En projektleder, som også var medlem af bestyrelsen som medarbejderrepræsentant, tilbød at gå ind i analysen af problemerne.
Hun havde ikke forstand på produktionen, men hun havde god kontakt til medarbejderne i virksomheden, som hun også kendte godt.
Både den administrerende direktør og produktionschefen var gode til at kommunikerer, men hun var rigtig god til at lytte.
Projektlederen fik accept fra bestyrelsen til, at starte en runde i virksomheden, og hører på medarbejdernes oplevelser.